RSS

Democratus – Bir Garaj Hikayesi

04 Şub

Bugünlerde bilgi, ekmek, su ve nefes gibi lazım; ona erişim ise sokakta yürümek kadar olası ve sıradan bir halde. Hiçbir şey gizli kapılar ardında kalamıyor ve bir mevzu ilgi çekerse ışık hızıyla şahsi gündemlerimizi dolduruveriyor birden. Bilgi bu kadar mühimken onu var eden kaynaklar da büyük önem taşıyor, ulusal ve uluslararası aktörlerin bu konuya çok hevesli olduklarını bilmek için ise kahin olmaya gerek yok; fakat ben Kamu Diplomasisi’ne duyduğum ilgi nedeniyle bu mevzuyu işleyen makalelerle bilahare tanışıyorum.
Gelişen teknoloji ve mobilleşen internet her bir insanı Dünya’yı baştan aşağıya değiştirebilecek silahlarla donatıyor. Hidrojen ve atom bombalarına ihtiyaç yok, ceplerde taşınan telefonların klavye ve kameraları bile devletleri yıkmaya yetecek güçte artık. Teknolojinin bu kadar ilerlediğinden dem vurmuşken insan her zaman aynı insan.. Tarih boyunca hayatlarımızı hep belirli temel motivelere göre yaşadık ve yaşıyoruz. Fiziksel ihtiyaçlarımızı karşılamak, para kazanmak, bir inanca sahip olmak, politika yapmak gibi… Politika yapmak denildiğinde aklımıza hemen siyasi partiler, seçimler vs. gelse de aslında hayatımızın her alanında düşüncelerimizle var oluyoruz ve fikirlerimizle var olduğumuz toplum içinde farkında olmadan politika yaparak yaşıyoruz.
Tüm bu karaladıklarımdan sonra Beşiktaş’ta bir bahar akşamı Antik Atina Demokrasi’si üzerine olumlu ve olumsuz yazılanları okurken aklıma bir soru silsilesi takıldı: “doğrudan demokrasi günümüz imkanları ile deneyimlenebilir mi? Bilginin kaynağı olarak halklar ve gerçek bireyler ortaya nasıl daha rahat çıkabilir? Günlük hayatta en çok yaptığımız şey olan politikayı sanal olarak da çok rahat ve etkin yapabileceğimiz bir ağ kurulabilir mi?”
Orta halli bir memur olan babamın arabasını garajdan çıkarttırıp, emektar otomobilimizin satışından gelen parayla bu soruların cevaplarını aramaya koyuldum.
Henüz yazılım aşamasına başlandığında Doğu’da ortaya çıkan Arap Baharı ve Batı’da yaşanan sivil hareketlerdeki sosyal ağların etkinliği ve kullanımı düşüncemi destekleyip yüzümü güldürdü, inancımı pekiştirdi.
Sitenin ne için var olduğuna dair bir de slogan lazım olunca şöyle yazdık,
“Dünya’yı fikirlerinle değiştirmek için democratus!”

Reklamlar
 

Etiketler: , ,

5 responses to “Democratus – Bir Garaj Hikayesi

 1. Sevket Gunter

  Şubat 4, 2012 at 9:16 pm

  Sen bi araba mı sattın bu site, tasarımı, parke etmesi, vs. için yanİ? Bilmiyordum. Takdire değer.

   
 2. neslisah

  Ağustos 22, 2012 at 12:30 am

  birşeye inanmak diye buna derim,etkıleyiciydi,tebrikler..

   
 3. Çapar

  Ekim 31, 2014 at 9:48 pm

  bu yorumları belki okumuyorsunuzdur bile fakat democratus’ a ne oldu ? an itibariyle son entry 2 ay öncesine ait ? diger yazınızdaki gibi türkiye bir beynini daha silikon vadisine mi kaptırdı ?

   
  • mmurataydemir

   Haziran 28, 2016 at 7:42 am

   Merhaba, Türkiye gönlümüzü kırmasın yeter.. Proje ekibi yurt dışında artık.

    

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: