RSS

Amerika’nın Sarısabır’ı* Başkadır!

02 Eyl

*Aloe vera Bitkisi

Lütfen Michael’e söyle, onu severim, bu sadece bir iş meselesi.”  The Godfather

Geçen akşam bayram ziyaretinde konu konuyu açarken babam Aloe vera’dan bahsetti. Malum bitkinin bu yabancı dildeki ismi adeta markalaşmış durumda. Vücudun neresinde ne çeşit bir rahatsızlık olursa olsun, bu sorunu tedavi etmeye yarayan mutlaka bir çeşit Aloe veralı mucize ilaç bulunabilir kolayca.

Bitkinin gerçekten bu etkiyi yapıp yapmadığını tartışmak istemiyorum, en azından placebo etkisiyle hastalara yine şifa vereceği şüphesiz. Benim dikkatimi bu konuya çeken ise Ziraat Teknikeri olan babamın bitkiyi yerli ismi ile tanıtması oldu. “Aloe vera yani bildiğimiz Sarısabır!” Sarısabır’ı biliyoruz, en kalitelisi filanca dağda yetişiyor ama pek önemli değil bu bizim Sarısabır. Asıl mühim olan Aloe vera’dan ABD’de imal edilen ürünleri, en kaliteli olanlar bunlardır, satın alabilmekte. Bu mucize bitkiden neyin içinde varsa o ürün ithal edilmiş bir üründür ve mutlaka Aloe verasız benzerinden tüketici nezdinde daha seçkin ve saygındır.

Bu meseleyi hayatın pek çok alanıyla ilişkilendirmek mümkün; fakat ben olaya girişimcilik boyutundan bakmak istiyorum. Türkiye’nin teknik alt yapısı dünyanın herhangi bir yerinden  daha mı kötü? Kesinlikle hayır! Dünya ile rekabette elimizi zayıflatacak bariz açıklarımız yok. Türkiye’de yazılımcı, tasarımcı ve fikir sahibi girişimciler mi noksan? Elbette insanımız kimseden eksik ve noksan değil. Peki neden Silikon Vadisi ne yapsa harika olurken, yerli girişimcilerimize şans tanımıyor, ciddiye almıyor ve onları da California’nın yolunu tutmaya mecbur bırakıyoruz öyleyse?

Sanırım Türkiye’de de yetişen Sarısabır’dan ziyade işimizi Kuzey Amerika’da üretilen Aloe vera ile görmek istediğimiz gibi, kendi teknoparklarımızı da Silikon Vadisi’ne tercih ediyoruz. Eğer isminiz “haberci” ise “twitter” a göre şansınız az demektir. Godfather filminde aile üyelerinden birisi Baba’ya suikast düzenlemek isterken yakalandığında, İdama giderken şöyle özür diliyordu “Lütfen Michael’e söyle, onu severim, bu sadece bir iş meselesi.” Aynı şekilde sanırım bizim yabancı markaların damgasını görme ihtiyacımız da yerli girişimcileri desteklemek istemememizden değil, sadece Sarısabır ismine karşı Aloe vera adını tercih etmemizden!

Reklamlar
 

Etiketler:

One response to “Amerika’nın Sarısabır’ı* Başkadır!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: