RSS

Başarısızlık Hikâyelerinin Kitabını Yazın!

27 Ağu

“Neyi yapmanız gerektiğini bulamadığınız anlarda neyi yapmamanız gerektiği üzerine odaklanın.”

Sosyal Medya sektörüne bir anda kafamın içini aydınlatan parlak bir fikirle giriş yaptığımda sektörden ve hatta sosyal medyadan pek haberim yoktu doğrusu. Ne yapacağımı bilmeksizin nereden başlamam gerektiğini düşündüm birkaç gün. Bu alanda bana fikir verebilecek tanıdıklarım olmadığı gibi sektörün işleyişi ile ilgili neyi nerede bulacağımı da bilmiyordum. Durumum, yabancı bir evde aniden ışıkların sönmesi ile karanlıklar içinde yapayalnız kalmak gibi bir şeydi. Önce nerede olduğunuzu anlamanız ve sonra da ne yapmanız gerektiğini hesaplamanız lazım böyle durumlarda.

Bir yandan sosyal medyayı ve sosyal ağları her şeyiyle anlamaya çalışırken bir yandan da konuyla ilgili bilgisi olabilecek kişilere ulaşmaya, onlarla tanışmaya ve onlara sektörle ilgili neler olup bittiğini sorabileceğim buluşmalar ayarlamaya çalıştım.

Bu sıralarda bir söz kulağıma çalındı: “Akıllı insan yaptıklarından ders alır, daha akıllı insan ise başkalarının yaptıklarından da ders almasını bilir.” Bu sözün önemine inanarak benden önceki girişimcilerin yaptıkları hataları araştırmaya koyuldum. Sorup soruşturarak başarısız olmuş girişimcileri buldum ve neden başarısız olduklarını “üslubunca” anlattırmaya başladım.

Böylece önümde bir “yapılmaması gerekenler” listesi oluştu. Yapılmaması gerekenleri gördükten sonra nerede olduğunuzu ve ne yapmanız gerektiğini emin olun kolayca keşfedebiliyorsunuz. Dolayısıyla başarılı kişilerin hayatını-başarı hikâyelerini okumaktan daha çok ihtiyacınız olan şey başarısızlık hikâyelerini okumak ve bu tecrübelerden dersler çıkarmak. Unutmayın ki girişimler içerisinde başarılı olanların oranı başarısızlıkla sonuçlananlardan çok daha az ve sükût-u hayale uğramış girişimcilerle ortak noktalarınız olma ihtimali de daha yüksek.

Hülasa, öncelikle başarısızlık hikâyelerinin kitabını yazmalısınız, benim gibi!

Reklamlar
 

Etiketler:

2 responses to “Başarısızlık Hikâyelerinin Kitabını Yazın!

 1. Aslı Telli Aydemir

  Nisan 5, 2013 at 12:10 pm

  Başarısızlık öykülerinin yazılması, paylaşılması gerektiği benim de derslerde, arkadaş sohbetlerinde, Güzin ablalık episodelarında öncülümdür. Çok haklısınız, Murat.

   
  • mmurataydemir

   Nisan 6, 2013 at 12:40 pm

   Başkalarının hatalarından da ders almasını bilmeliyiz hocam, teşekkür ederim yorumunuz için.

    

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: